Japánban kialakult szokás szerint az élet különböző területein a tudás és tapasztalat mélységét a hagyományos japán öltözékhez tartozó öv különféle színeivel jelölik. A többi budo ághoz hasonlóan a karatéban is kialakult a technikai és szellemi szint hivatalos elismerését jól láthatóan tükröző rendszer. A karatéka az edzésen karate gíben edz, amihez hozzátartozik az azt átfogó öv, az obi. A karate öv tehát a karatéka jutalma az elvégzett munkáért, serkentés a folytatásra, és egy bizonyos technikai és szellemi szint formai jelölése. Az övfokozat a karatéka minősítése és nem a sportolóé. Egy verseny megnyerése azt bizonyítja, hogy valaki jó versenyző, és nem azt, hogy jó karatéka ! Óva intünk minden karatékát az övek hajszolásától.

Tartalom nélküli övfokozat előbb – utóbb visszaüt viselőjére.

1.     Vizsgáztatni csak az a fekete öves mester jogosult, aki érvényes vizsgáztatói engedéllyel rendelkezik.

2.     A vizsgáztatásnál a kiadott vizsgaanyagot kell használni.

3.     A vizsga eredményét, a döntés indoklását a vizsgáztatónak a vizsgázóval a helyszínen közölni kell.

4.     A vizsgáztatót vizsgáztatói díj illeti meg.

5.     Övvizsgára csak a 14. életévét betöltött karatéka jelentkezhet, 6 éves kortól gyermek övvizsga van érvényben. A vizsgán tiszta, előírás szerinti karate gíben kell megjelenni.

6.     Vizsgára csak az edző előzetes engedélyével lehet jelentkezni. Minden vizsgázótól elvárható, hogy a karate viselkedési normákat ismerje. Vizsgára csak az jelentkezzen, akinek kilátása van azt teljesíteni.

7.     A vizsgázónak a legutolsó vizsga szerinti övet kell viselnie.

Kivárási idők:

14 éves korig  6  hónap.

14 éves kortól  3 – 12 hónap között változik.

A vizsga két részből áll: elméleti és gyakorlati vizsga.

A vizsgánál mindig az alacsonyabb övfokozattól kell a magasabb fokozat felé haladva vizsgázni.

14 év alatt ügyelni kell, hogy páros gyakorlatoknál hasonló korcsoportba tartozók kerüljenek egymással szembe.

Vizsgán a karatéka a következő eredményeket érheti el:

1.     Sikertelen vizsga

2.     Sikeres vizsga, a karatéka egy fokozattal magasabb öv viselésére jogosult.

3.     Sikeres vizsga, a karatéka két fokozattal magasabb öv viselésére jogosult.

                                                                ( csak 5.kyu vizsgáig ) 

 

MAGYAR KARATE SZÖVETSÉG

ÖVVIZSGA SZABÁLYZATA

MKSZ Elnöksége elfogadta: 2000. február 2-án.

 

 

A Magyar Karate Szövetség, továbbiakban MKSz tagjai kizárólag az alábbi szabályzat alapján tehetnek hivatalos kyu és dan övvizsgákat:

 

Stílusszövetségek

 

1.      A MKSz azon jogi személyiséggel rendelkező tagjai, akik stílusszövetségként elismerést nyertek és írásos megállapodásban a MKSz részükre átadta a kyu és dan vizsgáztatások jogát, önállóan – a nemzetközi szövetségük által elfogadott és ezen szabályzat alapelveivel élesen nem ütköző szabályzatuk alapján – vizsgáztathatják saját stílusszövetségük tagjait akkor, ha erre a feladatra megfelelően képzett, és kinevezett szakemberrel rendelkeznek.

 

2.      Ezen vizsgáztatási joggal rendelkező mesterek névsorát – éves felülvizsgálattal, illetve korrekciós lehetőséggel – a stílusszövetség le kell adja a MKSz Technikai Kollégiuma részére.

 

3.      A stílusszövetségek a dan vizsgáik idejét alkalmanként előre írásban be kell jelentsék, továbbá a sikeres dan vizsgák regisztrációját (függetlenül, hogy Magyarországon, vagy külföldön szerezték a tagok) a vizsgát követő 30 napon belül, a regisztrációs díj ( 2000 Ft/fő ) befizetésével együtt kell kérjék a TK-tól.

 

Az előre be nem jelentett vizsga, illetve a regisztráció elmaradása, késése esetén az MKSZ a dan-fokozatot nem ismeri el.

 

4.      A vizsgáztatások díjaival a stílusszövetségek szabadon rendelkezhetnek.

 

Stílusszövetség nélküli tagok

 

A MKSz azon tagjai, akik nem rendelkeznek önálló stílusszövetséggel, övvizsgáikat illetően közvetlenül a Technikai Kollégium ellenőrzése alá tartoznak, vizsgáikat az alábbiak szerint bonyolíthatják:

 

1.      MKSZ kyu és dan vizsgák csak az MKSz eseménynaptárában meghatározott időben és helyen lehetségesek, amennyiben a vizsgázói formanyomtatványt és a vizsgadíj befizetését igazoló csekk fénymásolatát a vizsga időpontja előtt legalább 2 héttel korábban a MKSz TK részére a jelentkező beküldte ( posta, fax, e-mail ). A jelentkezést a klub, a vizsgázó csoport, vagy stílusszervezet hivatalos képviselője – tehát nem a vizsgázó – írja alá.

 

2.      Közvetlenül a MKSz TK vizsgabizottsága előtt azon klubok tagjai vizsgázhatnak, akik nem rendelkeznek stílusszervezettel, ennek következtében megállapodást sem köthettek a Szövetséggel, de tagjai annak és az öt megjelölt fő stílusirányzatból valamelyiket választják, mely alapján felkészülnek, és vizsgázni kívánnak.

 

 

Továbbá kérhetnek MKSz dan vizsgát stílusszervezetek tagjai is, ha a stílusszervezetük vezetése javasolja, és írásban kéri azt. A választott stílushoz lehetőség szerint ragaszkodni kell. Amennyiben a vizsgázó stílust kíván váltani, azt csak legalább 1 év kivárási idő után különbözeti vizsgával teheti meg.

 

3.      Kyu és Sho Dan vizsgák évente 3 alkalommal ( szeptember, január, május ), Ni Dan és afeletti vizsgák évente 1 alkalommal ( május ) lehetségesek. 

 

4.      MKSz kyu és dan vizsgát csak a TK Elnöksége által az adott vizsgára kijelölt és megbízott vizsgáztatók vezethetnek. A TK Elnöksége a vizsgabizottság összetételének meghatározásakor mindenkor figyelembe veszi a vizsgára jelentkezők által választott stílusirányzatot és annak vezető képviselőit delegálja a vizsgabizottságba.

 

5.      A vizsgán mindenkor részt vesz  a TK Elnökségének egy tagja, aki a vizsgabizottság elnöki szerepét tölti be és aláírásával hitelesíti a vizsgajegyzőkönyveket. A jegyzőkönyveket a vizsgabizottság elnöke az irattárban köteles archiválni.

 

6.      A kyu vizsgák esetében összevont, a dan vizsgák esetében egyénenkénti jegyzőkönyvet készít a vizsgabizottság. A sikeres, illetve sikertelen vizsga megítélése többségi döntés alapján történik. Szavazategyenlőség esetén az elnök szavazata dönt. A sikeres kyu vizsgát a BUDO PASS-ban a vizsgabizottság elnöke regisztrálja. A sikeres dan vizsgát sorszámozott MKSZ dan diploma kiadásával – MKSz elnöke, TK elnöke és a vizsgabizottság elnöke aláírásával – regisztrálja és jutalmazza.

 

7.      A vizsgabizottság a vizsgát a vizsgázó által kiválasztott stílus MKSz által jóváhagyott vizsgakövetelménye alapján kell lebonyolítsa, mindenkor figyelembe véve az elégséges fizikai, technikai, elméleti, etikai képességeket és ismereteket annak érdekében, hogy a MKSz által kiadott kyu és/vagy dan fokozatnak nemzetközi szinten mérve is tiszteletet érdemlő súlya legyen.

 

8.      A TK felelős a vizsga helyszínének előkészítéséért és a vizsga zavartalan lebonyolításáért. Amennyiben a vizsgán küzdelemre is sor kerül, orvos jelenléte kötelező!

 

9.      Az övfokozatok közti minimum várakozási idők:

 

10., 9., 8., 7., 6., 5., 4., 3., 2. kyu             4 hónap

1. kyu        6 hónap

Sho dan     1 év   ( felnőtt dan vizsga 17 éves kortól tehető )

Ni dan       2 év

San dan     3 év

Yon dan     4 év

Go dan      5 év

Roku dan   6 év

Nana dan   7 év

Hachi dan 8 év

 

Megjegyzés: junior Sho dan 12-17 éves kor között - de ennél magasabb fokozat nem – adható, továbbá a junior dant meg kell védeni a pályázónak 17. évének betöltése után ahhoz, hogy felnőtt danná minősülhessen.

 

10.  Az övvizsga díjak (Ft-ban):

 

 

10., 9. Kyu            1.000.-

8., 7. Kyu              2.000.-

6., 5. Kyu              3.000.-

4., 3. Kyu              4.000.-

2., 1. Kyu              5.000.-

Sho dan              25.000.-

Ni dan                30.000.-

San dan              35.000.-

Yon dan              40.000.-

Go dan               50.000.-

Roku dan           60.000.-

Nana dan           70.000.-

Hachi dan          80.000.-

 

Megj.: amennyiben stílusszervezet kér tiszteletbeli dant valamely tagjának, úgy a fenti vizsgadíjat a stílusszervezet kell befizesse, amennyiben a MKSz adományoz tiszteletbeli dant, az ingyenes. A MKSz kyu és dan vizsgákat külön nem kell regisztráltatni, így ennek regisztrációs díja sincs.

 

Sikertelen danvizsga esetén a vizsgáztatói díj a vizsgadíj 30 %-a. A vizsgadíj 70 %-át vissza kell adni a vizsgázónak.

 

 

 

11.  A vizsgadíj felosztása:

 

A vizsgadíj 50%-a a MKSz-t, a fennmaradó 50% pedig a vizsgáztatókat illeti honoráriumként.

 

A vizsgabizottság elnöke és a vizsgáztatók a vizsgadíj 50%-ából egyenlő arányban részesülnek honoráriumként, számla ellenében, illetve az ide vonatkozó mindenkori APEH rendelkezések figyelembevételével hivatalos formában.